Campeonato Nacional de Jovens Sub-16-Semi-Rápidas 2019/2020

Organizer(s)FPX
FederationPortugal ( POR )
Tournament directorFPX
Chief ArbiterA Nomear
Time control10' + 5
LocationPavilhão Gimnodesportivo das Meirinhas em Meirinhas
Rating calculationRating national, Rating international
Date2019/11/16
Rating-Ø1478
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 11.11.2019 16:00:05 / Page cached 11.11.2019 23:55:23 105min., Creator/Last Upload: portuguese chess federation (licence 22)

Tournament selectionCNJovens SR-S08-2020, CNJovens SR-S10-2020, CNJovens SR-S12-2020, CNJovens SR-S14-2020, CNJovens SR-S16-2020, CNJovens SR-S18-2020, CNJovens SR-S20-2020
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamBRA, DEN, IRI, POR
Overview for groupsU16
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameIDFideIDFEDRtgIsexTypGrClub/City
1
SIMÕES Miguel Patrício Caldeira371321946307POR1941U16CCD Corvos do Lis
2
SISMEIRO Miguel Borges Esperança Ribeir386831950975POR1936U16EXP - Escola Xadrez Porto
3
GONCALVES Samuel Jesus Pereira374721945130POR1879U16GD Ferroviarios Barreiro
4
SILVA Pedro Gil Ferreira Da376151946102POR1810U16Forum Airão São João
5
PINA Tiago Miguel Catalão Lopes E P386181950673POR1733U16CXAE Filipa de Lencastre
6
RIBEIRO Rodrigo Martins Santos361921938398POR1697U16Clube Académico Têssera
7
MARTINS José Carlos Caetano377711946005POR1686U16AX Portugal / AtlantiDiag
8
GOMES Estevão Moreira373901945351POR1611U16C Norton Matos
9
AVELINO Camila Biscaya359991938975POR1604wU16ADRC Mata de Benfica
10
FERREIRA Tiago Miguel Marques374681945122POR1565U16Santoantoniense FC
11
DUQUE Raquel Dos Santos377231945890POR1557wU16FC Barreirense
12
GUERREIRO José Velho376321945149POR1557U16Independente FC Torrense
13
MARQUES Luís Filipe Ribeiro380131948245POR1476U16Academia Xadrez Gaia
14
BASTIÃO Tomás De Oliveira360121940651POR1460U16AA de Coimbra
15
ROCHA Daniel Gonçalo Henriques386311950819POR1416U16Ateneu Popular do Montijo
16
ABDURRAMANE Dánial Germano411081962523POR1403U16AX Portugal / AtlantiDiag
17
BORGES Rafael Peres372141944800POR1403U16CR Estarreja
18
CHOWDURY Daniel Salvado De Oliveira373911943910POR1378U16CX Escola 31 de Janeiro
19
MORAIS Miguel Almeida403151960687POR1351U16ADRC Mata de Benfica
20
GAMA João Tiago Corregedor Da Fonse403141961160POR1323U16CCR CORUCHÉUS
21
TORRES Ricardo Jorge Ferreira368551949721POR1321U16NS São Miguel
22
SILVA Ricardo Robalo Pereira Da420841964526POR1284U16Independente FC Torrense
23
KOMARNYTSKA Veronika375421946714POR1214wU16Independente FC Torrense
24
BARROS João Pedro Pereira396421956655POR1187U16CX Escola 31 de Janeiro
25
PEREIRA Rodrigo Gil Castro397691958712POR1104U16AX Barcelos
26
PONTES Hugo Filipe Respeita404361960695POR1079U16Independente FC Torrense
27
FONTES Maria41992POR0wU16GD Macedense
28
HOLMO Luan Tambara Velho Zollner412971966413BRA0U16AP Cavalgante/Arneirense